Lépe žádat o odpuštění, než o svolení.... Miluji život, protože mi dal Tebe... Miluji Tě, protože ty jsi můj život :-*

Esej na téma: Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost

30. září 2009 v 0:59 |  Jen tak
Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost
Touto esejí bych chtěla říci svůj názor na řízení tohoto státu dnes a před dvaceti lety. Je to svobodný stát, tudíž projevy jsou povoleny. Přijmu jakoukoli věc, co se touto esejí, stane. "Demokracie" jak to nazýváme, není pravá demokracie. Je lepší tahle pseudodemokracie nebo totalita?
Totalita. Komunismus. Když se řeknou tato dvě slova, spousty lidí si vybaví bolest, utrpení, kruté vzpomínky, rozvrácené rodiny, zničený majetek a hlavně nesvobodu. Vyzpovídala jsem rodiče, Ti však měli jiný názor. Ano vybavili si tu bolest, to utrpení i ty vzpomínky, ale pak se zamysleli a řekli mi, že za doby totality, se normální člověk měl lépe.
Nejprve je tu otázka financí. V této "demokracii" se finance řeší pomocí zdražování. Nízké platy a vysoké ceny. V České republice je mnoho nezaměstnaných. A pořád přibývají. Proč? Protože spousta z nich si řekne, že mohou být na podpoře od státu a že pracovní úřad jim najde práci… Za dob komunismu to bylo jinak. Každý měl práci. Ano bylo třeba to, že práci, kterou by mohly dělat dva lidé, dělalo třeba osm lidí. Ale práce byla pro všechny. Byl za to nízký, minimální plat, ale lidé si vystačili. Vystačili si s necelými dvěmi tisíci. Vystačilo jim to na zaplacení nájmu, elektřiny, vody, plynu, měli plnou lednici a dokonce ušetřili až 500,- Kč. Což bylo na tu dobu a z takovéhle malé výplaty, ohromné množství. Co na tom, že dnes lidí vydělávají desetkrát tolik co v době totality. V době komunismu nebyly věci tak drahé. Řekněme si to na rovinu-dnes jsou všude přemrštěné ceny. Ano, občané měli velmi nízké platy oproti dnešním, ale litr mléka je nestál 15 korun. Stál je pouhé 2 koruny, což je skoro osmkrát méně. Pečivo, ku příkladu, bylo desetkrát levnější. A to nemluvím o tom, že očkování se nemuselo platit vůbec. Bylo povinné a lékaři vás upozornili, že nemáte naočkované dítě. V této době se udrželi i malí, začínající podnikatelé. Protože všechno patřilo státu a stát se doopravdy staral. Ne jako dnes. Když jste v době komunismu neměli práci, nechali vás zavřít na "příživu" na státě. Ale ikdyž vás zavřeli tak jste museli pracovat. Ano vězni měli nejtěžší práci, ale pracovali. Dnes ve vězení? Lidé se nechávají schválně zavřít-ve vězení se totiž nemusí pracovat, dostávají najíst, dostávají čisté oblečení, mají tam internet, mají pohodlí, televize i knihovny, mají se tam v podstatě lépe než obyčejný pracovitý člověk. Je tohle fér? Je fér, že pracující člověk se má hůře než vězeň? Není.
Dále je tu otázka cestování. Ne, nemohli jste jet kam jste chtěli. Byla možnost pouze do bývalé Jugoslávie (Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko, Srbsko a Kosovo) a to ještě ne všichni, jen vybraní jedinci. K čemu nám je, že si můžeme cestovat po celém světě? K čemu nám je přístup bez pasů? K čemu nám je tohle všechno, když na to obyčejně pracující člověk prostě nemá? Řeknu to jednoduše: když člověk nemá "bokovky" nebo-li práci na černo, tak si z obyčejného platu nevydělá na nic. Nevydělá na to aby uživil rodinu, aby zaplatil nájem a všechno ostatní. Pak si půjčuje kde se dá a nejčastěji od bank. Banky pak krachují, protože ten dotyčný nesplácí dluhy. Pak krachuje celá ekonomika státu. Nejsou peníze-není ekonomika. Proto v dnešní době, naši "úžasní" politici mají nahrabané kapsy a pořád zdražují. Zvyšují jak ceny, tak daň. Tak aby oni o nic nepřišli a naopak aby jim ještě více přibylo. Pravá demokracie, je jen ve Švýcarsku, protože tam je politik, čestné povolání. Dělají to zubaři, právníci, ekonomové a další ve svém volném čase. Tam jsou jejich peníze opravdu vydřené. Oni to nedělají pro peníze. Oni tvrdě dřou. Nechci se jakkoli zastávat politiků a už vůbec ne ve Švýcarsku, ale toto jsou fakta.
Otázku svobody nemusím ani velmi zdůrazňovat. Každý jistě ví jak to tady bylo. Nebyla svoboda slova ani svoboda projevu. Noviny byly přísně cenzurované. Za "zakázané" písně, jste dostávali obuškem a i pěstmi. Ve školách byly tělesné tresty. Ale kantoři měli autoritu. Nesměli jste říci, co si myslíte, natož co chcete. Museli jste říkat, co vám stát nakázal, co vám stát "poradil" abyste říkali. K čemu nám je, že máme svobodu slova, když se tam nakonec tu pravdu ani nedozvíme. Vždyť je to dnes samý bulvár a žádné pravdivé zprávy. V České republice je mnoho lidí, co chtějí znát pravdu. Proč tu ta pravda není? Protože je povolené o ní psát a tak to nikoho nebaví. Dnešní noviny píší hlavně o tom kde, jaký herec s jakou zpěvačkou a tak podobně. K čemu nám je, že se nějaká herečka hezky podívala po ovdovělém herci? Mě osobně by více zajímalo, jestli budou nebo nebudou státní maturity, jak to s nimi vypadá-jak se naši "milí" páni poslanci laskavě rozhodli. Víme strašně málo. V dnešním tisku by se mělo psát o důležitých věcech a ne o blbostech. O blbostech může napsat kdokoli, ale proč nám neřeknou pravdu? Proč tenhle stát nechávají tak jak je-bez ladu a sladu. Tenhle stát krachne čím dál víc… Jestli je tohle demokracie-pak nechci vidět co by podle nich znamenalo "starat se o stát". Protože je velmi zjevné, že naše politiky unavuje, spíše vyloženě otravuje, starat se o své občany. Starat se o svůj stát. Proč by je to taky mělo zajímat? Když jejich kapsy jsou nacpané k prasknutí. Proč je by mělo zajímat, že obyčejný člověk nemá ani na kůrku chleba? Proč je by mělo zajímat, že je tu vysoká nezaměstnanost? Když oni práci mají a jsou dobře placení.
Ano, touto svojí esejí, bych chtěla říci, že jsem pro komunismus. Ale to jedině proto, že tahle "demokracie" je v podstatě daleko horší. Pokud jsem svou esejí kohokoli urazila, naštvala, někomu ukřivdila nebo kohokoli pohoršila-zkuste se nejdřív podívat jak to opravdu je. A jestli to neuvidíte, v tom případě se omlouvám, ale každý by se měl zamyslet. Zamyslet se sám nad sebou. Protože tohle není demokracie. Podle mého názoru, není svoboda jako svoboda. Komunismus, totalita, by bylo daleko lepší řízení tohoto státu. Myslím, že by se to mělo vrátit. Je to jen můj názor-nikomu ho nevnucuji. Pokud jsem někomu ublížila, tak se z celého srdce omlouvám. Své názory však nezměním-máme tu přece svobodu projevu. A tu můžou pouze omezit, nikoliv nám jí zakázat. Protože to by poté nebyla demokracie, ale totalitní komunismus.
Tímto bych chtěla poděkovat svým rodičům, za to, že mi pomohli. Děkuji mým učitelům, že mi o tomto řekli. A děkuji Mezinárodnímu politologickému ústavu Masarykovy univerzity, vysoké škole CEVRO Institut, občanskému sdružení PANT a Konrad-Adenauer-Stiftung (zastoupení v Praze) za to, že umožnili tuto soutěž a že dali možnost projevu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aaa Aaa | 2. dubna 2017 v 12:14 | Reagovat

Komunismus je totální zlo, pokud sis to ze získaných informací nevydedukovala. Říkáš: "je přece svoboda slova, tak můžu říct svůj názor" :D chceš komunismus a přitom využíváš výhod demokracie, kterou tady odsuzuješ! :D
Ten příspěvek je pár let starý, tak doufám, že jsi za tu dobu zmoudřela ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama